• Data dodania: 06.01.2022
  • Autor wpisu: SILOE Nieruchomości,
  • Tagi: zmiana stóp procentowych, stopa referencyjna kredytu, raty kredytu hipotecznego, zakup nieruchomości, zakup mieszkania,

Od października 2021 do chwili obecnej mieliśmy kilka podwyżek stóp referencyjnych przez Radę Polityki Pieniężnej. Stopa z najniższego w historii poziomu 0,1% wzrosła wraz z kolejną podwyżką oznajmioną na początku stycznia do 2,25%. Dla części ludzi to dobra wiadomość jeżeli mają środki finansowe na koncie bo wzrośnie oprocentowanie na kontach. Ale druga strona medalu to podwyżka kredytów w tym hipotecznych. Po 9 latach najniższych w historii stóp procentowych zdecydowano się na zmianę by przeciwdziałać inflacji. Następne w listopadzie i w grudniu a nowa a zarazem już czwarta, 05.01.2022 roku.
Co ta zmiana będzie oznaczać dla klienta kupującego na kredyt mieszkanie?
Przy kwocie kredytu 300 tysięcy złotych raty w porównaniu do października ubiegłego roku według wyliczeń głównego analityka Expandera średnio zmienią się o 375zł. Rata kredytu wynosząca w do października ubiegłego roku 1399zł po podwyżce może wzrosnąć do 1774zł. Jest to spore obciążenie dla budżetu domowego.
To nie wszystko. Analitycy Goldman Sachs prognozują że do początku roku 2023 stopa referencyjna wzrośnie do 3% co na wyżej podanym przykładzie zwiększy ratę kredytu hipotecznego udzielonego przed październikiem 2021 roku o 490zł!!!

A co jeżeli jeszcze nie kupiłeś nieruchomości a od dłuższego czasu szukasz tej właściwej?
Warto odwiedzić doradcę kredytowego by ponownie sprawdzić swoją zdolność kredytową.
Jeżeli zostaniemy przy poprzednim przykładzie i Twoja zdolność została wyliczona na 300 000zł to po planowanych podwyżkach stopy referencyjnej do 3% spadnie do 222 219zł, czyli prawie o 78tyś mniej.
Zatem czy jest sens czekać bo nie wiadomo o ile wzrosną raty?
To kwestia bardzo indywidualna ale czekanie może sprawić że przy obniżeniu naszej zdolności kredytowej nie będziemy w stanie zakupić mieszkania jakie planowaliśmy, nawet gdyby się idealne mieszkanie pojawiło na rynku. Dobrą wiadomością jest fakt, że zmiany stóp procentowych w bankach to trwający proces. Dlatego też jeżeli jest jakaś nieruchomość, która spełnia nasze kryteria a konieczne jest wsparcie zakupu kredytem to jest to dobry czas by skorzystać przy obecnej zdolności kredytowej. Nie jest to idealne wyjście, ale lepiej spłacać wyższą ratę kredytu, niż nie być w stanie tego kredytu uzyskać. Pomocą dla ludzi, którzy nie mieli jeszcze własnej nieruchomości to po spełnieniu warunków może być dopłata przysługująca od połowy roku na Nowy Ład. O tym opowiemy w kolejnym wpisie w naszym blogu. Okres utrzymania stóp procentowych na takim poziomie uzależniony jest od poziomu inflacji. Analitycy Banku Pekao uważają, że konieczna będzie korekta stóp bazowych do 4%, co będzie oznaczało kolejne podwyżki rat kredytów oraz zmniejszenie zdolności kredytowych.
W razie pytań dotyczących rynku nieruchomości, możliwości zakupu oraz finansowania zapraszamy na pogawędkę przy smacznej kawie do biura SILOE Nieruchomości gdzie nasi doradcy z chęcią pomogą przejść przez proces sprzedaży lub zakupu.
H1